Знаеше ли, че България е разположена в центъра на Балканския полуостров на същите географски ширини като Тоскана и Бордо, едни от най-уважаваните и предпочитани винени региони в света, между умереноконтиненталния и средиземноморския климатичен пояс? Условията в страната ни са неоспоримо чудесни за винопроизводство и дори да не си винен професионалист, няма как да ти е убягнало досега, че България е една от държавите с най-стара лозарска традиция в Европа. Действието се развива в Древна Тракия, която включва части от Гърция и България, както и европейската половина на Турция, а археологическите находки и текстове показват, че вино сме знаели как да правим преди внушителните 5000 години. В продължение на векове прадедите ни са продължавали успешно тази благодатен, но толкова трудоемък занаят, докато в един момент редица неблагоприятни фактори оказват отрицателно влияние върху винопроизводството у нас. Но ние няма да се спираме сега на тази подробност от историята, предпочитаме да се фокусираме върху последните няколко години, в които българското вино претърпява същински ренесанс благодарение на все повечето млади и експериментиращи винени технолози, експерти и любители - точно тези като теб, които трупат знания, дегустират, търсят, научават и така спомагат за все по-качественото развитие на българската винена култура и сцена. Това е и причината днес да можеш да откриеш на пазара богат избор от разнообразни вина и стилистики, с които достойнствата на България изпъкват все по-ярко на световния винен пазар.
Запознаваме те сега с няколко от нашите любими български сорта и бутилките, които толкова добре ги олицетворяват. И трите са топ предложения, с които да отпиваш бавно и продължително безкрайните летни дни, преминаващи неусетно в нощи...
Възможно е да срещнеш хора във винените среди, които твърдят, че тамянка е български сорт, но истината е, че тя не е с точно установен произход (сред водещите хипотези е, че бива пренесена на Балканите от Близкия изток), като доста прилича на френския дребнозърнест мускат. Това, което знаем със сигурност е, че у нас датира от векове, вирее изключително добре тук, узрява в първата половина на септември, натрупва висока захарност и заради това е предпочитан сорт за висококачествени полусухи и десертни вина. Но също така от тамянка се правят и отлични сухи вина със забележително силни флорални аромати. Дълго време тамянката е някак пренебрегвана, особено в периода, в който у нас се правят и търсят предимно тежки червени вина, но в последните няколко години местните бутикови изби преоткриват качествата на този бял сорт и популярността му расте осезаемо, а нашата препоръка е незабавно да опиташ
Южен Сакар е сред най-благодатните райони за отглеждане на грозде и производство на вино в България, и е сред първенците по успешно развиване на винен туризъм. Именно там Zaara Estate отглеждат с грижа и внимание своите 150 декара лозови масиви. Избата е част от иницативата Wines of Sakar - тя и още 7 винарни работят от години заедно, за да изградят имиджа на Южен Сакар като водеща винено-кулинарна дестинация в България. Ето така се прави! В чашата тамянка от серията Dogma на Zaara Estate ще откриеш красив лимоненожълт цвят със зеленикави нюанси, завърти я и носът ще разгърне елегантен букет от бели цветчета, мед и билкови нотки. Вкусът е цитрусов, наситен, със сочен и свеж финал. Освен това тази тамянка грабна приза „Най-добро вино от местен бял сорт за 2022” в класацията DiVino Top 50 2023. Абсолютно заслужено, ако ни питаш нас. Съчетай я със зелени салати с леки сосове, пресни сезонни зеленчуци, ястия с пилешко и пуешко, гъши дроб или плодове.
Всякакви митове и легенди витаят около древния автохтонен български червен сорт, за който знаем, че трудно оцелява на чужда почва. Маврудът е многолик, противоречив, буен, винаги разпознаваем - при професионалните дегустации рядко може да бъде сбъркан заради доминиращото присъствие на т.нар. диви нотки - къпини, шипки, мармаладени нюанси, примесени с пикантни, черница, билки и подправки. Именно заради своята уникална характерност от 2021 насам маврудът е избран за специален винен посланик на България след обсъждане и гласуване в широк кръг от професионалисти и любители, а инициативата е на Българската асоциация на винените професионалисти, която провъзгласява 26 октомври за Международен ден на мавруда. Оттогава всяка година през октомври се провежда събитието-турне Urban Wine Fest, което обикаля 4 града и е изцяло посветено на българското вино. Маврудът е супер интересен и разнообразен, с него просто е невъзможно да ти стане скучно - може и да е червен, но от него става превъзходно бяло, розе, че дори и десертно вино. Определено сортът заема главна роля в българското винено сърце и честно да си признаем - в нашето също. В масовото съзнание класическият мавруд е тежък и дори агресивен, затова е важно да знаем, че сортът има 2 основни клона: по-рано зреещият (клон 2) дава екстрактни, плътни вина с по-наситен цвят, високи танини и с потенциал за стареене в бъчви. Клон 1 е с по-слаба структура и цвят, в резултат вината са по-ефирни, леки и пивки, сравнявани с емблематичния за Франция елегантен пино ноар.
За щастие Zaara Estate имат в портфолиото си безупречен представител на древния сорт - Dogma Mavrud е с красив рубиненочервен цвят, аромат на къпина и зряла черница, на небцето се усеща плътно, с мощни танини, но същевременно е хармонично и балансирано. Супер компания за агнешко, заешко, средно зрели сирена и кашкавал.
Той е сред истински древните български сортове бяло грозде и е познат още като Врачанска теменуга. Почти всеки наш винен район има своя собствена разновидност на мискет - Карлово, Враца, Варна, Сунгурларе, Пловдив, Шумен, Велико Търново. Въпреки тяхната идентичност като аромати и стилистика, в повечето случаи става дума за различни сортове, които дори не са роднини помежду си. Сега се спираме на Врачанския мискет, който се среща в Северозападна България около Враца, Видин и Монтана. Всъщност в края на ХІХ век лозарството и винопроизводството са основен поминък на много врачани. Благоприятните условия за отглеждане на древната Врачанска теменуга са способствали за производство на висококачествени вина и така известният производител на престижни бутилки Стефан Кръскийов от Враца, участвал в Международния конкурс за вина и ликьори в Брюксел през 1896 г. и дори получил почетен диплом и „Гран При”. Вината от този сорт са с откровен мискетов аромат, допълнен от медно-локумени нотки и такива на бели цветчета и билки. Същинска пролет в чаша.
добре запазено турско военно укрепление в Русе, построено в края на XVIII век. В миналото фортът е бил един от най-важните в отбраната на дунавската граница на Османската империя и най-голямото и силно звено на Русенската османска крепост. Левент специализира в производството на бутикови серии вина от 2000 до 15 000 бутилки. Нямат собствени лозя, а преработват грозде специално отгледано за тях, в селектирани лозови масиви, от райони, които са проучвани десетилетия. Техният купаж от Траминер и Врачански мискет съчетава благородството на тиролския сорт, изключително ценен заради аромата си, и уникалността на местния Врачански мискет. Нежен зеленикав цвят, експлозия от аромати - цветя, роза, личи с преплетени цитрусови нотки, сочен вкус и освежаващ минерален финал. Като компания: морска храна, морска храна и пак морска храна.