Как го правят чилийците: пивко и еко
Запознаваме те с Чили – вечно слънчева, красива, вкусна и най-вече пивка. Някъде там, под жежките южноамерикански лъчи, се намира Южният конус – географска и културна област, съставена от най-южните части на континента. Редица фактори превръщат областта в най-процъфтяващия макрорегион в Латинска Америка и тъкмо там се разпростират лозята на изба Cono Sur – модерна, непретенциозна, устойчива и най-вече в хармония с околната среда.
Cono Sur Vineyards & Winery е основана през 1993 г. с една цел – производство на първокласни, изразителни и иновативни вина, които носят духа на Новия свят. Израз на почва и климат, съчетани с интензивни аромати на плодове, дават елегантността и концентрацията на пълните, свежи и добре балансирани вкусове, които съставят всяко вино от колекцията на избата. Cono Sur се ражда около най-старите насаждения на лозя с пино ноар в Чили. Избата е пионер в производство и износ на сорта. Тук той е автентичен, изразителен и достоен представител на стилистиката Нов свят, докато същевременно е винифициран според достолепната бургундска традиция.
„Органик“ отдавна е в речника на всеки съвременен човек, който се интересува по какъв начин са създадени и отгледани продуктите, с които се храни и пие. Има брандове, за които думата е само силен маркетинг подход, но за щастие съществуват и онези, за които това не е просто израз за привличане на внимание, а начин на живот. Хубавото е, че става все по-трудно да бъдем подведени или заблудени от дадена марка заради т.нар. съзнателно потребление. Предмет на понятието е съзнателното използване на продукти, природни ресурси и нематериални ползи по такъв начин, че да се намали отрицателното въздействие върху околната среда и да се ограничи използването на вредни материали. От известно време се говори особено много за устойчивост и етика във винопроизводството, основано на ценности. То се фокусира върху минимизиране на въздействието върху околната среда и подкрепа на местните общности, използващи естествени методи за отглеждане на грозде, защита на биоразнообразието и намаляване на потреблението на вода. Тук се набляга на прозрачност и проследимост в производствените процеси. Следвайки етичните стандарти, винопроизводителите могат да гарантират, че техните бутилки са направени с уважение към земята и хората, участващи в процеса.
Напоследък истински бум във винения свят предизвикат тъкмо тези производители, които съобразяват целия си бизнес модел с екосистемата, от която си част и ти, и ние. Най-простичко казано органичното вино е това, за чиято направа не се използват никакви синтетични земеделски химикали и добавки. Друг особено модерен подход, който всъщност е отражение на най-древните вино практики, е почти нулевата човешка намеса в процеса – разчита се по-малко на добавени сулфити, като често за ферментация и стареене се използват дрожди и бактерии, открити в природата, вместо да се прибягва до добавени захари или киселини. По този начин изпъкват естествените характеристики на виното, позволявайки на технолозите да се съсредоточат повече върху гроздето и процеса на ферментация и по този начин да произвеждат вина с по-комплексни вкусове и отчетлива характерност. Тъкмо така се раждат наистина уникални вина,
Cono Sur е типичен представител на стила „от плода до бутилката“ – тук се ценят земеделските практики, които поддържат здравето на почвата, водните ресурси и екосистемата, за да сведат до минимум своя въглероден отпечатък. Сред тези практики са набавяне на съставки от устойчиви източници за подпомагане на местните земеделски общности, минимизиране на отпадъците и прилагане на екологични методи за производство на вино.
За да се поддържа здравословна среда за лозята, в Cono Sur се насърчава биоразнообразието чрез създаване на биологични коридори – това ще рече засаждане на различни растения и дървета, които действат като естествен капан за всякакви вредители, отклонявайки ги от лозето.
освен от винени технолози лозята се обикалят и от армия диви гъски, които имат отговорната задача да контролират популацията на различни насекоми, потенциално вредни за гроздето. Понастоящем компанията разчита на около 1000 гъски, които се разхождат свободно сред лозите, където са повече от щастливи да похапват гроздоядни бръмбари, които иначе биха злоупотребили с реколтата. И ето така всички са доволни.
От друга страна хората, които работят в лозята, се придвижват изцяло с колелета – на тях е посветена и серията Bicicleta, а колелото е символ на Cono Sur и философията им за чист и устойчив начин на работа. Чилийската винарна е абсолютен отличник и пример за това как устойчивото земеделие и управлението на органични лозя могат да са хем успешен бизнес модел, хем да създават чисти и естествени вина.
Вината на Cono Sur са част от препоръчаните от Go Guide, които можеш да разпознаеш в магазините по специалния етикет или да откриеш на сайта wine.goguide.bg.